TALK

Talk to naturalny minerał utworzony z uwodnionych krzemianów magnezu o chemicznej formule Mg3Si4O10(OH)2­. Najczęściej występuje w formie drobno mielonego proszku. Zazwyczaj ma barwę białą lub szaro-białą , natomiast odmiana szara to steatyt.
Talk dzięki swojej pakietowej budowie ma znaczące własności smarne, co powoduje że jest użyteczny w kosmetyce jak i aplikacjach przemysłowych.
Talk to minerał w 100 % naturalny powstały na skutek przemian geologicznych głównych utworów skalnych . W przeważającej większości talk jest utworzony w przemianie dolomitu ( CaMg(CO3)­2 albo magnezytu (MgCO3) w obecności nadmiaru rozpuszczonej krzemionki. Różne formy przemiany prowadzą do otrzymania talku o zróżnicowanych własnościach chemicznych, kolorze, oraz morfologii.
Talk charakteryzujemy dzięki takim własnościom jak: miękkość, własność powierzchni hydrofobowej oraz obojętność chemiczna.
Talk posiada wiele zastosowań. Jednym z najbardziej znanych aplikacji jest kosmetyka ( np. zasypka pudrowa), w której olefilowa natura talku pozawala na wchłanianie naturalnych olejków, a właściwości smarne pozostawiają miłe delikatne uczucie.
Przemysł papierowy jest jednym z największych odbiorców talku. Dodawany jest jako wypełniacz, by poprawić odcień bieli, a także polepszyć jakość druku. Dodawany jest również jako czynnik kontrolny tonacji barwy pulpy drzewnej, aby usunąć żywiczną, kleistą resztkę, która w dalszej produkcji mogłaby utworzyć cienkie i ciemne plamki na papierze.
W przemyśle ceramicznym talk zapobiega powstawaniu drobnych pęknięć na powierzchni szkliwa. Obniża temperatury wypalania, a także wpływa na obniżenie wad skurczu
Talk jest dodawany również do farb oraz powłok malarskich. W produktach tych minerał jest odpowiedzialny za poprawę zewnętrznej powłoki, kontrolę lepkości, a także za własności ścieralne farb oraz ich połysk. W przemyśle tworzyw sztucznych talk używany jest do wypełnienia mas plastycznych, dzięki czemu masa polimerowa staje się bardziej wytrzymała i mocniejsza.
W przemyśle paszowym odmiana talku – steatyt jest wykorzystywany w procesie granulacji pasz. Dodawany jest on jako środek zapobiegający zbrylaniu i koagulant. Jako bardzo korzystny środek dyspersyjny oraz naturalny smar wpływa na efektywność pasz oraz nawozów roślinnych.W premiksach i środkach rolniczych jest doskonałym nośnikiem substancji czynnych.