SKRZYDLACI PRZYJACIELE, czyli akcja: ZIMOWA PTASIA STOŁÓWKA

Dokarmianie ptaków zimą kojarzy się przede wszystkim ze szkolnymi wycieczkami, pełnymi roześmianych dzieciaków i nieco znudzonych nauczycieli, którzy wspólnie zawieszają karmniki brodząc w śniegu. Może warto zamienić szkolny zwyczaj na nieco starsze i bardziej świadome dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół? Dzisiaj podpowiemy, czym należy dokarmiać zimujące ptaki i jak robić to odpowiedzialnie.

PODSTAWOWE ZASADY NA PTASIEJ STOŁÓWCE

Kogo spotkamy na ptasiej stołówce? Co powinno znaleźć się w zimowej karcie dań? Do ptaków zimujących w Polsce zaliczyć możemy: sikory, wróblowate, a także łuszczaki np. dzwońce, zięby, grubodzioby, gile. Ich ulubiony pokarm to nasiona oleiste zwłaszcza słonecznik. Niesolona słonina, łój lub smalec, a także orzechy włoskie to z kolei przysmak dzięciołów, kowalików oraz wspomnianych już sikor. Zimujące w polskich warunkach trznadle zadowolą się ziarnami zbóż: owsa czy prosa. Z kolei miękkojady, do których zaliczamy kosa czy kwiczoła, preferują owoce takie jak: jabłka, jarzębina, rodzynki.
Samo rozpoczęcie dokarmiania ptaków nie wiąże się z żadną konkretną datą, najogólniej można założyć, że powinno być rozpoczęte najwcześniej w październiku/listopadzie, a zakończone w marcu, czy na początku kwietnia. Tak naprawdę jest ono uzależnione od pogody i tego, jak przebiega okres zimowy – jeżeli zima jest łagodna i bezśnieżna, ptaki potrafią samodzielnie zadbać o pożywienie. Najważniejszą zasadą w dokarmianiu ptaków jest systematyczność – bardzo ważne jest, aby raz rozpoczęte dokarmianie kontynuować przez całą zimę, aż do momentu pojawienia się pąków na drzewach i licznych owadów. Nasz brak konsekwencji i brak regularności w dokarmianiu ptaki mogą przypłacić życiem, gdyż szybko przyzwyczajają się do sytuacji i biernie oczekują na pożywienie, utożsamione zresztą z danym miejscem. Równocześnie należy pamiętać o tym, że nie należy dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią, gdyż zbyt wczesne rozpoczęcie dokarmiania powoduje zaburzenie instynktu wędrówkowego – zwłaszcza u ptaków wodnych, które zachęcone łatwo dostępnym pokarmem rezygnują z migracji.
Warto także wspomnieć o tym, czego bezwzględnie nie wolno podawać ptakom. Należy przede wszystkim unikać pokarmu solonego, spleśniałego, czy zawierającego konserwanty. Także powszechne dokarmianie ptaków chlebem nie jest w perspektywie czasu dobrym zwyczajem – o ile może stanowić on dodatek, uzupełnienie pokarmu, o tyle karmienie ptaków wyłącznie nim, może prowadzić do chorób układu pokarmowego i problemów trawiennych. Ptaki wodne powinniśmy karmić np. drobno pokrojonymi gotowanymi warzywami (bez soli!), pamiętając o tym, że pokarm w wodzie może szybko ulec zepsuciu, czy zwyczajnie zamarznąć. Podkreślić należy, że dokarmianie nie jest równoznaczne z pozbywaniem się resztek z obiadu, czy zepsutej żywności, a powinno być świadomą pomocą dla naszych skrzydlatych przyjaciół.

akt2_2

ZAPRASZAMY DO KARMNIKA!

Często nie zdajemy sobie także sprawy z tego, jaki właściwie powinien być karmnik, który stanowić będzie zimową stołówkę dla ptaków. Pamiętać należy przede wszystkim o jego funkcjonalności i wytrzymałości, a także o niezbędnym minimum, jakim jest nieco większy od podłogi daszek, który uniemożliwi dotarcie do wnętrza opadów atmosferycznych i zamoknięcie karmy. Konstrukcja karmnika powinna uwzględnić także wyższe ścianki boczne, które stanowić będą zabezpieczenie przed rozwianiem, czy zasypaniem pokarmu znajdującego się we wnętrzu. Karmnik powinien gwarantować ptakom bezpieczeństwo oraz możliwość swobodnego dostępu do pokarmu. Warto pamiętać także o poidełku z wodą, której brak szczególnie doskwiera ptakom zimującym. Należy zwrócić uwagę również na miejsce, w którym umieścimy karmnik: powinno być możliwie najlepiej osłonięte przed wiatrem i opadami deszczu, czy śniegu, niedostępne dla drapieżników (np. kotów), stabilne (tak, by karmnik nie spadł w czasie porywistego wiatru).

akt2_3

NATURAL-VIT, CZYLI SMACZNIE I ENERGETYCZNIE

Natural-Vit to marka, która skupia się na potrzebach gryzoni i ptaków. Oferta karm zimowych jest naturalną konsekwencją poszerzania asortymentu – po uruchomieniu produkcji karm dla zwierząt towarzyszących, kolejnym krokiem było uruchomienie linii produkującej wyroby z udziałem tłuszczy, dedykowanych ptakom zimującym. Linia ta zlokalizowana jest w odrębnej hali, z wydzielonym miejscem magazynowym zarówno dla surowców jak i produktów gotowych. Receptury karm „zimowych” powstały w oparciu o analizę zwyczajów ptaków i ich preferencji żywieniowych. Użyte do produkcji surowce dobrane są w ten sposób, aby dostarczyć ptakom niezbędnej, zwłaszcza zimą, energii. Urozmaicony skład karm zapobiega wystąpieniu niedoborów składników pokarmowych u ptaków i przeciwdziała osłabieniu ich odporności. Cały proces produkcyjny odbywa się pod nadzorem weterynaryjnym, technologicznym i laboratoryjnym, zgodnie z procedurami HACCP. Stosowane składniki pochodzą od znanych i sprawdzonych dostawców zaś ich jakość jest na bieżąco kontrolowana. Podobnie jak produkty, które podlegają kontroli laboratoryjnej zarówno w laboratorium zakładowym jak i zewnętrznej, certyfikowanej jednostce.
W naszej ofercie można znaleźć produkty zimowe, takie jak: kule tłuszczowe, kolby tłuszczowe, dzwonki tłuszczowe, karmy tłuszczowe sypkie, karmy ziarnowe sypkie, a także szereg karmników: tradycyjnych drewnianych, na karmę sypką oraz karmniki służące podawaniu kul tłuszczowych. Ofertę zimową można sprawdzić tutaj: LINK

akt2_4